Viaszoljunk láncot?

1/2/2024

Az hagyján, hogy igen, mindenképp, de mindenkit, aki nem a waxolásra esküszik, zúzzunk is le egy nyomatékkulccsal azonnal.

A lánc kenésének kérdése döbbenetesen túl van bonyolítva. Mindenki a saját módszerére esküszik, és vehemensen magyarázza, az miért jobb, mint a többi.
Tekintsünk el ezen módszerek ismertetésétől, mert a magam számára ez a kérdés a következőképpen hangzik: jól tolerálom-e, amikor a mocskos, olajos, büdös lánc összekeni a gatyámat/kezemet/lábszáramat? Illetve: belefér-e az időmbe, hogy minden tekerés után hajtásláncot takarítsak?
A válaszom természetesen az, hogy nem tolerálom jól, és nincs erre időm, ezért én waxolom a láncot. Vehetnék teflonnal és minden jóval megpakolt Muc-Off kenőanyagot, meg azonos márkájú tisztítószert, ha nem sajnálnám rá a lét. De sajnálom, pláne, ha összevetem azzal, milyen olcsón kijön a vaxolás házilag, és nem kerül jelentősen több időbe sem.
Tehát, a lánc tisztításához (ezt csak egyszer, a legelején kell elvégezni) kell sósborszesz, terpentin és mosóbenzin, valamint minimum 1 darab befőttes üveg (ha van 3, az mégjobb). Ezek holland megfelelői láthatók oldalt.

A viaszoláshoz kell viasz (közönséges gyertyaviasz is jó), nagyon kevés PTFE-por, egy edény, amiben a viaszt felmelegítjük, és 2 darab 10 cm hosszú drót, melyek két végéből 2-2 cm-t 90 fokban visszahajlítunk. A viaszt fazékban is lehet melegíteni, de igyekezni kell 90 fok körül tartani, különben megég. Sokkal kényelmesebb megvenni a leghitványabb, legkisebb, elektromos viaszmelegítőt (az enyém 13 euró / 4000 forint volt), amit a műkörmösök használnak. Ezek maximális teljesítményre állítva sem égetik meg a viaszt, és a pici olvasztótégelybe éppen belefér a lánc.
A tégelyt megtöltjük a viasszal, megolvasztjuk, majd beleszórunk egy kevés PTFE-port. Az arány 1:20 legyen, tehát 250g viaszhoz 12,5g por elegendő. Ezt összekeverjük, és beletekergetjük a fémtiszta láncot. Ne felejtsük el beledobni a patentszemet se!
Rotyogtassuk egy fél órát, és az egyik dróttal időnként mozgassuk meg a láncot, hogy a wax bejusson a görgők közé is.

A láncot behajtogatjuk a befőttes üvegbe, öntünk rá mosóbenzint, jól összerázzuk, állni hagyjuk fél napot. Időnként ismételten összerázzuk. Utána a szutykot elkülönítjük, mondjuk egy kiürült festékes dobozban.
Második lépésként a láncot a terpentinbe áztatjuk be, a fentiekhez hasonló módon, de itt már elég egy órát várni, párszor összerázni. A terpentin már sokkal kevésbé válik koszossá, mint a mosóbenzin, de ez is mehet a festékes dobozba.
Végül a sósborszeszbe áztatjuk a láncot, szintén egy órát, párszor összerázva. Ha kész, a lötty megy a festékes dobozba a többihez. Ez veszélyes hulladék, bánjunk vele e szerint. Ha új láncunk volt, akkor ezzel a tisztítás meg is volna, a lánc elő van készítve a viaszozáshoz. Ha régebbi láncot használtunk, érdemes az egész folyamatot még egyszer, akár kétszer elvégezni. Minél jobban sikerül megtisztítani a láncot az olajtól és a mocsoktól, annál jobban tapadni fog hozzá a viasz, és annál kevésbé kopik a használattól.

Amint ezzel megvagyunk, a 2 drót segítségével kiemeljük a láncot, fellógatjuk pár percre az edény fölé, és hagyjuk lecsepegni. Amikor a viasz kihűlt, a merev láncot átgörgetjük valamin (asztal lába, kapanyél, sörétes puska csöve, kinek mi van éppen a keze ügyében), így a felesleges viasz lepereg, és láncot vissza lehet tenni a gépsárkányra. Innentől kezdve bármikor meg lehet markolni a láncot, soha nem lesz koszos a kezünk. Nem verődik olaj a nadrágunkra, szinte zajtalanul suhanunk az úton, és a lánc élettartama is megsokszorozódik.
Amikor a már waxolt láncunkról lekopik a wax nagy része, elegendő egy ronggyal alaposan áttörölni, 10 percre beáztatni mosóbenzinbe, és ismét beledobni az olvasztott wax-ba fél órára. Milyen gyakran érdemes ismételni a kenést? Ezen természetesen vitatkoznak a tudósok, akarom mondani: bringások. Van aki 4-500 kilométerenként javasolja, én viszont egy belga profi versenyzőre hallgatok, aki szerint elég 1000 km elteltével waxolni. Miért pont az ő véleménye a mérvadó? Mert egyrészt lusta vagyok, másrészt azt gyanítom, hogy akinek (ránézésre) 30.000 eurós bringája van, amiről ő maga gondoskodik, az alaposan utánnajárt a témának.